  • T551B107M040AH
T551B107M040AH
advertisement
Manufacturer No:
T551B107M040AH
HK JDW NO:
417-T551B107M040AH
Datasheet:
T551B107M040AH
Purchasing and Inquiry
T551B107M040AH Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 150mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.With a capacitance of 100μF, it operates.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 40V.
T551B107M040AH Features
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 40V
T551B107M040AH Applications
There are a lot of KEMET T551B107M040AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B107M040AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    40V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C