  • T555B127K015AH
T555B127K015AH
advertisement
Manufacturer No:
T555B127K015AH
HK JDW NO:
417-T555B127K015AH
Purchasing and Inquiry
T555B127K015AH Overview
A high standard of efficiency requires a 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With a capacitance of 120μF, it operates.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.15V voltage allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.378 9.60mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T555B127K015AH Features
a 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 120μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 15V
T555B127K015AH Applications
There are a lot of KEMET T555B127K015AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T555B127K015AH
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    15V
  • Capacitance
    120μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm