  • T555B187K010AT
T555B187K010AT
advertisement
Manufacturer No:
T555B187K010AT
HK JDW NO:
417-T555B187K010AT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T555B187K010AT
Purchasing and Inquiry
T555B187K010AT Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 110mOhm @ 100kHz for high efficiency.The capacitance is 180μF when it operates.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.This voltage - Rated at 10V - allows the device to be highly efficient.The product has a maximum height seated of 0.378 9.60mm°C which makes it stable to operate.
T555B187K010AT Features
a 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 180μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
T555B187K010AT Applications
There are a lot of KEMET T555B187K010AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T555B187K010AT
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm