  • T555B206M060AT
T555B206M060AT
advertisement
Manufacturer No:
T555B206M060AT
HK JDW NO:
417-T555B206M060AT
Purchasing and Inquiry
T555B206M060AT Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 200mOhm @ 100kHz.Capacitance is 20μF, so it operates with no capacitance.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.60V voltage allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.378 9.60mm°C] when seated.
T555B206M060AT Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 20μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 60V
T555B206M060AT Applications
There are a lot of KEMET T555B206M060AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T555B206M060AT
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    20μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm