  • T556B206K060AT
T556B206K060AT
advertisement
Manufacturer No:
T556B206K060AT
HK JDW NO:
417-T556B206K060AT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T556B206K060AT
Purchasing and Inquiry
T556B206K060AT Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 200mOhm @ 100kHz for high efficiency.The capacitance is 20μF when it operates.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.A voltage rating of 60V allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.378 9.60mm°C which makes it stable to operate.
T556B206K060AT Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 20μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 60V
T556B206K060AT Applications
There are a lot of KEMET T556B206K060AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B206K060AT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    20μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm