  • T591V107M010ATE025
T591V107M010ATE025
advertisement
Manufacturer No:
T591V107M010ATE025
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T591V107M010ATE025
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T591V107M010ATE025 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 25mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 100μA.It operates with the capacitance of 100μF.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 10V.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.This machine can operate at a maximum height of [0.079 2.00mm°C] when seated.
T591V107M010ATE025 Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 100μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~125°C
T591V107M010ATE025 Applications
There are a lot of KEMET T591V107M010ATE025 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
  • LCD TV
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T591V107M010ATE025
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    KO-CAP® T591
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    10 %