  • TAJA224K035RNJ
TAJA224K035RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJA224K035RNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJA224K035RNJ
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJA224K035RNJ Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 18Ohm as their resistance.The leakage current of this capacitor is 500nA. When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 4 %, which indicates the power lost through it.
TAJA224K035RNJ Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
TAJA224K035RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJA224K035RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TAJA224K035RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    500nA
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Q Factor
    4
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm