  • TAJB476K010RNJ
TAJB476K010RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB476K010RNJ
HK JDW NO:
66-TAJB476K010RNJ
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TAJB476K010RNJ Overview
TAJB476K010RNJ Features
a leakage current of 4.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
TAJB476K010RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJB476K010RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Avionics,
  • Consumer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TAJB476K010RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    4.7μA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm