  • TAJC106K020R
TAJC106K020R
advertisement
Manufacturer No:
TAJC106K020R
HK JDW NO:
66-TAJC106K020R
Package:
Molded
Datasheet:
TAJC106K020R
Purchasing and Inquiry
TAJC106K020R Overview
TAJC106K020R Features
TAJC106K020R Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJC106K020R applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Industrial
  • ABS
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TAJC106K020R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2312
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Q Factor
    6
  • Height
    2.6mm
  • Length
    6mm