  • TAJC337M006RNJ
TAJC337M006RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC337M006RNJ
HK JDW NO:
66-TAJC337M006RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TAJC337M006RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJC337M006RNJ Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 500mOhm.A capacitor like this leaks current 19.8μA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 12 %.
TAJC337M006RNJ Features
a leakage current of 19.8μA in this capacitor
the dissipation factor is 12 %
TAJC337M006RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJC337M006RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • ABS
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Industrial
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TAJC337M006RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    19.8μA
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm