  • TAJD336K035RNJV
TAJD336K035RNJV
advertisement
Manufacturer No:
TAJD336K035RNJV
HK JDW NO:
66-TAJD336K035RNJV
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJD336K035RNJV Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 900mOhm @ 100kHz.This capacitor leaks 0.0116mA current.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TAJD336K035RNJV Features
a leakage current of 0.0116mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TAJD336K035RNJV Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD336K035RNJV applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Computer
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TAJD336K035RNJV
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0116mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm