  • TAJE686K025RNJ
TAJE686K025RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJE686K025RNJ
HK JDW NO:
66-TAJE686K025RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJE686K025RNJ Overview
TAJE686K025RNJ Features
a leakage current of 17μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJE686K025RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJE686K025RNJ applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • General purpose
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Avionics,
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TAJE686K025RNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    17μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm