  • TAJR335M016RNJ
TAJR335M016RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJR335M016RNJ
HK JDW NO:
66-TAJR335M016RNJ
Package:
Datasheet:
TAJR335M016RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJR335M016RNJ Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 5Ohm as their resistance.In this capacitor's case, the dissipation factor 8 % represents the power loss caused by AC applied through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
TAJR335M016RNJ Features
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TAJR335M016RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJR335M016RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • ABS
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Consumer
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TAJR335M016RNJ
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.3mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.1938mm
  • Length
    2.05mm
  • Width
    1.2954mm