  • TANGO-24PA-PCBANT
TANGO-24PA-PCBANT
advertisement
Manufacturer No:
TANGO-24PA-PCBANT
HK JDW NO:
794-TANGO-24PA-PCBANT
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
TANGO-24PA-PCBANT Overview
As far as RF Transceiver' mounting is concerned, Surface Mount is adopted.This RF Transceiver module utilizes the Bulk package for optimized performance.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.The RF Transceiver Module belongs to the Tango family.It is possible for the RF Transceiver to supply voltages of 1.8V~3.6V.2.4GHz is the RF Transceiver Module's frequency.
TANGO-24PA-PCBANT Features
Surface Mount
Bulk package
1.8V~3.6V volts
TANGO-24PA-PCBANT Applications
There are a lot of Talon Communications, Inc. TANGO-24PA-PCBANT RF Transceiver Modules applications.
  • Medical
  • Utility and Smart Energy
  • LoT applications
  • Fitness
  • Switch
  • Industrial and Data Logger
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Transmit
  • Health and Fitness
  • Digital Remote
Step5Bar-code shipping tag
TANGO-24PA-PCBANT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Tango
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    2Mbps
  • Utilized IC / Part
    nRF24L01
  • Power - Output
    20dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ