  • XBP24CASIT-001
XBP24CASIT-001
advertisement
Manufacturer No:
XBP24CASIT-001
HK JDW NO:
249-XBP24CASIT-001
Datasheet:
XBP24CASIT-001
Purchasing and Inquiry
XBP24CASIT-001 Overview
Through Hole is used to mount the RF Transceiver.For optimal performance, this RF Transceiver module makes use of the Tray package.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.Known as a RF Transceiver Module, this module is part of the XBee-Pro? 802.15.4 family.It is possible to supply 2.7V~3.6V volts to the RF Transceiver.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.
XBP24CASIT-001 Features
Through Hole
Tray package
2.7V~3.6V volts
XBP24CASIT-001 Applications
There are a lot of Digi XBP24CASIT-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Location and Asset Tracking
  • Chemical Sensors
  • Automotive
  • Remote Control
  • LoT applications
  • Wireless Price Tags
  • Internet Radio
  • Security Systems
  • Industrial and Data Logger
Step5Bar-code shipping tag
XBP24CASIT-001
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    XBee-Pro® 802.15.4
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    1Mbps
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, RP-SMA
  • Sensitivity
    -101dBm
  • Current - Receiving
    31mA
  • Current - Transmitting
    120mA