  • TAP104M035CCS
TAP104M035CCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP104M035CCS
HK JDW NO:
66-TAP104M035CCS
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TAP104M035CCS Overview
This resistor has a resistance of 26Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 500nA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 4 %.The tan delta of the insulating oil is 0.04 based on its electrical dielectric test.Under normal operating conditions, the impedance is 8Ohm.
TAP104M035CCS Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
an impedance of 8Ohm
TAP104M035CCS Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP104M035CCS applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Airbag systems
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TAP104M035CCS
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.04
  • Impedance
    8Ohm
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    8.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm