  • TAP105M020BRW
TAP105M020BRW
advertisement
Manufacturer No:
TAP105M020BRW
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAP105M020BRW
Package:
Radial
Datasheet:
TAP105M020BRW
Purchasing and Inquiry
TAP105M020BRW Overview
This resistor has a resistance of 10Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 500nA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 4 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.04.
TAP105M020BRW Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
TAP105M020BRW Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP105M020BRW applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TAP105M020BRW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TAP
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10Ohm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    500nA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm