  • TAP225M035SRW
TAP225M035SRW
advertisement
Manufacturer No:
TAP225M035SRW
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAP225M035SRW
Package:
Radial
Datasheet:
TAP225M035SRW
Purchasing and Inquiry
TAP225M035SRW Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 5Ohm in this case.This capacitor leaks 600nA current.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TAP225M035SRW Features
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAP225M035SRW Applications
There are a lot of AVX Corporation TAP225M035SRW applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Computer
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TAP225M035SRW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    TAP
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    600nA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    4.5mm