  • TBPS0R682J410H5Q
TBPS0R682J410H5Q
advertisement
Manufacturer No:
TBPS0R682J410H5Q
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-TBPS0R682J410H5Q
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
TBPS0R682J410H5Q
Purchasing and Inquiry
TBPS0R682J410H5Q Overview
Tape & Reel (TR) is the package size of NTC thermistors. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the 0402 (1005 Metric) package. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±5%. Temperature -55°C~125°C should be set on NTC thermistors for reliable performance. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly. There is the potential for the electronic component to absorb power dissipation of 0.035W. The NTC thermistor is capable of dissipating a maximum of 35mW to operate.
TBPS0R682J410H5Q Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
TBPS Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
6.8kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.035W
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
TBPS0R682J410H5Q Applications
There are a lot of Taiyo Yuden TBPS0R682J410H5Q NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Heating systems
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery packs
  • Temperature regulation and measurement
  • Compensation of pressure sensors
  • Automotive electronics
  • Water heaters
  • Automotive Electronics
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
TBPS0R682J410H5Q
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TBPS
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    6.8kOhm
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    35mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.035W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    6.8k
  • B Value Tolerance
    ±3%