  • TC324LP16F160FAALXUMA1
TC324LP16F160FAALXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
TC324LP16F160FAALXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TC324LP16F160FAALXUMA1
Package:
144-TQFP Exposed Pad
Description:
1MB 1M x 8 FLASH TriCore™ 32-Bit Microcontroller AURIX™ Series 3.3V 144-TQFP Exposed Pad
Step5Bar-code shipping tag
TC324LP16F160FAALXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-TQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Series
    AURIX™
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 5V NOM SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Oscillator Type
    Internal
  • Speed
    160MHz
  • RAM Size
    152K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.3V 5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    TriCore™
  • Peripherals
    DMA, I2S, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    ASC, CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Length
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    16mm