  • TCG200T350J1C
TCG200T350J1C
advertisement
Manufacturer No:
TCG200T350J1C
HK JDW NO:
192-TCG200T350J1C
Datasheet:
TCG200T350J1C
Description:
TCG 20μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 276mA 0.750Diax1.125L 19.05mmx28.58mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TCG200T350J1C
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.750Diax1.125L 19.05mmx28.58mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.52Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    276mA
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    276mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    345mA @ 2.4kHz
  • Diameter
    19.1mm
  • Height
    28.6mm