  • TCSCM0J475MJAR
TCSCM0J475MJAR
advertisement
Manufacturer No:
TCSCM0J475MJAR
Manufacturer:
Samsung Semiconductor
HK JDW NO:
700-TCSCM0J475MJAR
Package:
Molded
Datasheet:
TCSCM0J475MJAR
Description:
4.7μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 10Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
TCSCM0J475MJAR
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    850μm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    0603
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Height
    850μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.85mm