  • TCSCN1V105MBAR
TCSCN1V105MBAR
advertisement
Manufacturer No:
TCSCN1V105MBAR
HK JDW NO:
700-TCSCN1V105MBAR
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
1μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
TCSCN1V105MBAR
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm