  • TCSCS1A475MAAR
TCSCS1A475MAAR
advertisement
Manufacturer No:
TCSCS1A475MAAR
HK JDW NO:
700-TCSCS1A475MAAR
Description:
4.7μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape and Reel 3216-18
Step5Bar-code shipping tag
TCSCS1A475MAAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%