  • TFPT0603L1500JV
TFPT0603L1500JV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0603L1500JV
HK JDW NO:
873-TFPT0603L1500JV
Datasheet:
TFPT0603L1500JV
Purchasing and Inquiry
TFPT0603L1500JV Overview
The PTC thermistors are put into 0603 (1608 Metric) packages to protect the devices from damage. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) to ensure safety. 2 is the termination of the PTC thermistor. There are 2 pins in this thermistor. There should be no overheating of the thermistor at this temperature, which makes it the best thermistor to transfer this power loss without overheating. It was determined that PTC thermistors produced 0.075W of heat.
TFPT0603L1500JV Features
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 150Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%
TFPT0603L1500JV Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0603L1500JV PTC Thermistors applications.
  • Data Communication Equipment
  • Chargers
  • Limit temperature monitoring
  • Automatic doors/elevators
  • Temperature compensation and sensing in Automotive
  • Temperature-Controlled Fans
  • Power Supply Thermal Shutdown
  • System Thermal Management
  • High function home appliances (microwaves and air-conditioners)
  • FAX Machines
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0603L1500JV
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Depth
    850μm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.075W
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    150Ohm
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm