  • TFPT0603L2200FM
TFPT0603L2200FM
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0603L2200FM
HK JDW NO:
873-TFPT0603L2200FM
Datasheet:
TFPT0603L2200FM
Purchasing and Inquiry
TFPT0603L2200FM Overview
It is important to protect PTC thermistors from damage by placing them in 0603 (1608 Metric) packages. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety reasons. Set the PTC thermistors to -55°C for a minimum operating temperature. It is necessary to keep the operating temperature of this thermistor below 125°C to ensure proper operation. A thermistor has a pin count of 2. In order to transfer and conduct this power loss without overheating, the thermistor should have a maximum carrying capacity of 0. A thermistor has a nominal voltage rating of 30V when it is working.
TFPT0603L2200FM Features
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 220Ohms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%
TFPT0603L2200FM Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0603L2200FM PTC Thermistors applications.
  • Thermal threshold detection
  • Automotive
  • Temperature compensation and sensing in Motor drives
  • Power Supply Thermal Shutdown
  • Notebook computers
  • Personal Computers
  • FAX Machines
  • Display backlights
  • Disk Drives
  • Various motor driving circuits
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0603L2200FM
    2
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    1%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    220Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    75mW
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Voltage
    30V
  • Power - Max
    75mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance @ 25°C
    220Ohms