  • TFPT0603L2200FZ
TFPT0603L2200FZ
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0603L2200FZ
HK JDW NO:
873-TFPT0603L2200FZ
Datasheet:
TFPT0603L2200FZ
Purchasing and Inquiry
TFPT0603L2200FZ Overview
A 0603 (1608 Metric) package is used to protect PTC thermistors. PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for the purpose of protecting them from damage. PTC thermistors are terminated at 2. The thermistor has a maximum of 2 pins. The maximum power loss that the thermistor will be capable of transferring without overheating should be 75mW. PTC thermistors produce 0.075W heat.
TFPT0603L2200FZ Features
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 220Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%
TFPT0603L2200FZ Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0603L2200FZ PTC Thermistors applications.
  • Digital Cameras
  • Engineering
  • Household appliances
  • Temperature Regulators
  • Thermal compensation
  • Various engine control units
  • Industrial control and appliances
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • Motor control
  • Mobile Phones
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0603L2200FZ
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.075W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    30V
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    220Ohm