  • TFPT0603L3900JM
TFPT0603L3900JM
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0603L3900JM
HK JDW NO:
873-TFPT0603L3900JM
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TFPT0603L3900JM
Purchasing and Inquiry
TFPT0603L3900JM Overview
To prevent damage to the devices, PTC thermistors are packaged in 0603 (1608 Metric) packages. A safety package is used to safeguard these PTC thermistors. Set the PTC thermistors to -55°C for a minimum operating temperature. Ensure that this thermistor does not operate at a temperature above 150°C for it to work properly. This thermistor has 2 pins. It is expected that the thermistor's maximum capability to transfer and conduct this power loss will be 75mW. When it works, this thermistor will provide a voltage of 30V.
TFPT0603L3900JM Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 390Ohms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%
TFPT0603L3900JM Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0603L3900JM PTC Thermistors applications.
  • Automotive
  • Power supplies, converters, and heat- sink
  • Servers
  • Various engine control units
  • Power Supply Modules
  • Portable electronics
  • Telecom
  • Temperature compensation and sensing in Air-flow sensor
  • Various motor driving circuits
  • Secondary protection of battery packs
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0603L3900JM
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    390Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Voltage
    30V
  • Power - Max
    75mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance @ 25°C
    390Ohms
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm