  • TFPT0603L8200JV
TFPT0603L8200JV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0603L8200JV
HK JDW NO:
873-TFPT0603L8200JV
Datasheet:
TFPT0603L8200JV
Purchasing and Inquiry
TFPT0603L8200JV Overview
For protection, PTC thermistors are packaged in 0603 (1608 Metric) packages. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety reasons. Its terminations are 2. This thermistor has a total of 2 pins. It is expected that the thermistor's maximum capability to transfer and conduct this power loss will be 75mW. Heat produced by PTC thermistors is rated as 0.075W.
TFPT0603L8200JV Features
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 820Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%
TFPT0603L8200JV Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0603L8200JV PTC Thermistors applications.
  • DC/DC converters
  • Automotive electronics
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • Circuits for ETC equipment
  • FAX Machines
  • Data Communication Equipment
  • Printers
  • Temperature Measurement/Instrumentation
  • SMPS
  • System Thermal Management
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0603L8200JV
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Depth
    850μm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.075W
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    820Ohm
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm