  • TFPT0805L1801FZ
TFPT0805L1801FZ
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L1801FZ
HK JDW NO:
873-TFPT0805L1801FZ
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TFPT0805L1801FZ
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L1801FZ Overview
It is recommended that the PTC thermistors be packaged in 0805 (2012 Metric) packages to prevent damage to them. Packaged in the Tape & Reel (TR), these PTC thermistors are safe to handle. A minimum operating temperature of -55°C should be set for the PTC thermistors. This thermistor must not operate above 150°C in order for it to work. A thermistor has a pin count of 2. A thermistor's maximum capacity to transfer and conduct power loss is 100mW.
TFPT0805L1801FZ Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 1.8kOhms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%
TFPT0805L1801FZ Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0805L1801FZ PTC Thermistors applications.
  • Portable Battery-Powered Equipment
  • Electronic ballasts
  • System Thermal Management
  • SMPS
  • Temperature compensation and sensing in Test and measuring equipment
  • Power Supply Modules
  • Notebook computers
  • Electronics
  • Digital Cameras
  • Automatic doors/elevators
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L1801FZ
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    1%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Power - Max
    100mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance @ 25°C
    1.8kOhms