  • TFPT0805L4701FM
TFPT0805L4701FM
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L4701FM
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-TFPT0805L4701FM
Package:
0805
Datasheet:
TFPT0805L4701FM
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L4701FM Overview
In order to protect the PTC thermistors from damage, they are packaged in 0805 packages. To ensure that the PTC thermistors operate at the minimum temperature, set the temperature to -55°C. In order for this thermistor to function properly, the operating temperature must not exceed 125°C. On this thermistor, there are 2 pins. The thermistor supplies 40V voltage nominally when it works.
TFPT0805L4701FM Features
Package / Case: 0805
Mount: Surface Mount
2 Pins
Tolerance: 1%
TFPT0805L4701FM Applications
There are a lot of Vishay TFPT0805L4701FM PTC Thermistors applications.
  • Personal Computers/Servers/Workstations
  • Electronics
  • Temperature Regulators
  • Portable electronics
  • Electronic Test Equipment
  • Power Supply Thermal Shutdown
  • Automatic doors/elevators
  • Dimmers
  • Over-temperature protection of power components
  • Solid state drives
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L4701FM
  • Package / Case
    0805
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    1%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage
    40V
  • Power Dissipation-Max
    100mW
  • Height
    450μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm