  • TFPT0805L5600JV
TFPT0805L5600JV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L5600JV
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-TFPT0805L5600JV
Package:
0805
Datasheet:
TFPT0805L5600JV
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L5600JV Overview
In order to prevent damage to the PTC thermistors, these devices are packaged in 0805 packages. A safety package is used to safeguard these PTC thermistors. To ensure that the PTC thermistors operate at the minimum temperature, set the temperature to -55°C. A thermistor must not operate at temperatures exceeding 125°C in order for it to function properly. 2 is the termination of the PTC thermistor. In this thermistor, there are 2 pins. There is 0.1W heat produced by PTC thermistors.
TFPT0805L5600JV Features
Package / Case: 0805
Mount: Surface Mount
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Tolerance: 5%
TFPT0805L5600JV Applications
There are a lot of Vishay TFPT0805L5600JV PTC Thermistors applications.
  • Power supplies, converters, and heat- sink
  • Digital Cameras
  • Electronic ballasts
  • Household appliances
  • System Thermal Management
  • Personal Computers and Servers
  • Thermal protection of winding in electric motors
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • Circuits for ETC equipment
  • Temperature compensation and sensing in Automotive
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L5600JV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    560Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Height
    450μm
  • Length
    2mm