  • TFPT0805L5001JV
TFPT0805L5001JV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L5001JV
HK JDW NO:
873-TFPT0805L5001JV
Package:
0805 (2125 Metric)
Datasheet:
TFPT0805L5001JV
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L5001JV Overview
To prevent damage to the PTC thermistors, they are packaged in 0805 (2125 Metric) packages. Packaged in the Tape & Reel (TR) for safety, these PTC thermistors are designed to perform at high temperatures. PTC thermistors have 2 terminations. It is expected that the thermistor's maximum capability to transfer and conduct this power loss will be 100mW. Whenever this thermistor works, it can supply 40V voltage. In PTC thermistors, the heat produced is rated as 0.1W.
TFPT0805L5001JV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2125 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 5kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 5%
TFPT0805L5001JV Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0805L5001JV PTC Thermistors applications.
  • High function home appliances (microwaves and air-conditioners)
  • Personal Computers and Servers
  • Various motor driving circuits
  • Electronic Test Equipment
  • Solid state drives
  • Various engine control units
  • Power Supply Modules
  • Office Equipment
  • Household appliances
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L5001JV
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2125 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2125
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Voltage
    40V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    5kOhm
  • Height
    450μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm