  • TFPT1206L5601FM
TFPT1206L5601FM
advertisement
Manufacturer No:
TFPT1206L5601FM
HK JDW NO:
873-TFPT1206L5601FM
Datasheet:
TFPT1206L5601FM
Purchasing and Inquiry
TFPT1206L5601FM Overview
To prevent damage to the devices, PTC thermistors are packaged in 1206 (3216 Metric) packages. Packaged in the Tape & Reel (TR), these PTC thermistors are safe to handle. It is recommended to set the minimum operating temperature of the PTC thermistors at -55°C. It is important that the operation temperature of this thermistor does not exceed 150°C. These thermistors have 2 pins. There should be a maximum capability for the thermistor to transfer and conduct this power loss without overheating.
TFPT1206L5601FM Features
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 5.6kOhms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%
TFPT1206L5601FM Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT1206L5601FM PTC Thermistors applications.
  • Temperature monitoring
  • Cellular Phones
  • Printers
  • Temperature compensation for various circuits
  • Temperature compensation and sensing in Automotive
  • Digital signage
  • Disk Drives
  • Temperature compensation and sensing in Air-flow sensor
  • Building automation
  • Solid state drives
Step5Bar-code shipping tag
TFPT1206L5601FM
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    1%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Power - Max
    125mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance @ 25°C
    5.6kOhms