  • TGL41-200A-E3/96
TGL41-200A-E3/96
advertisement
Manufacturer No:
TGL41-200A-E3/96
HK JDW NO:
884-TGL41-200A-E3/96
Package:
DO-213AB, MELF
Datasheet:
TGL41-200A-E3/96
Description:
Quantity:
In Stock : 867
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TGL41-200A-E3/96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    TGL41
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    171V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    274V
  • Peak Pulse Current
    730mA
  • Reverse Standoff Voltage
    171V
  • Max Surge Current
    730mA
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    210V
  • Reverse Breakdown Voltage
    190V
  • Max Breakdown Voltage
    210V