  • THS503R9J
THS503R9J
advertisement
Manufacturer No:
THS503R9J
HK JDW NO:
792-THS503R9J
Datasheet:
THS503R9J
Description:
FIXED RESISTOR Chassis Mount, Flanges, 3.9Ohm, ±5%, 50W
Quantity:
In Stock : 301
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
THS503R9J
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    2.008Lx1.181W 51.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    Axial, Solder
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    3.9Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEATSINK: 50
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    30mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    1.25kV
  • Lead Length
    10mm
  • Height
    16.9926mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm