  • TLJA107M006R0500
TLJA107M006R0500
advertisement
Manufacturer No:
TLJA107M006R0500
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TLJA107M006R0500
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TLJA107M006R0500
Purchasing and Inquiry
TLJA107M006R0500 Overview
It is set to 387mA for the ripple current of the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 500mOhm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks current 6μA.
TLJA107M006R0500 Features
387mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 6μA in this capacitor
TLJA107M006R0500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TLJA107M006R0500 applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TLJA107M006R0500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TLJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6V
  • Leakage Current
    6μA
  • Ripple Current
    387mA
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm