  • TLJA476M010R0600
TLJA476M010R0600
advertisement
Manufacturer No:
TLJA476M010R0600
HK JDW NO:
66-TLJA476M010R0600
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TLJA476M010R0600
Purchasing and Inquiry
TLJA476M010R0600 Overview
Capacitor ripple current is set to 354mA.This resistor has a resistance of 600mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks 4.7μA current.
TLJA476M010R0600 Features
354mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 4.7μA in this capacitor
TLJA476M010R0600 Applications
There are a lot of AVX Corporation TLJA476M010R0600 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • ABS
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TLJA476M010R0600
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Series
    TLJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    4.7μA
  • Ripple Current
    354mA
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm