  • TMOV14RP420M
TMOV14RP420M
advertisement
Manufacturer No:
TMOV14RP420M
HK JDW NO:
461-TMOV14RP420M
Package:
Disc 14mm 3-Lead
Datasheet:
TMOV14RP420M
Description:
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Step5Bar-code shipping tag
TMOV14RP420M
  • Package / Case
    Disc 14mm 3-Lead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    300pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    748V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    50A
  • Voltage - Rated AC
    420V
  • Lead Pitch
    8.5mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    420V
  • Max Voltage Rating (DC)
    560V
  • Clamping Voltage
    1.12kV
  • Capacitance @ Frequency
    300pF @ 1MHz
  • Energy
    160J
  • Varistor Voltage (Min)
    612V
  • Maximum AC Volts
    420V
  • Varistor Voltage
    680V
  • Diameter
    14mm
  • Width
    11mm