  • TMS320C30GEL40
TMS320C30GEL40
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C30GEL40
HK JDW NO:
815-TMS320C30GEL40
Package:
181-BCPGA Exposed Pad
Datasheet:
TMS320C30GEL40
Description:
2.54mm 5V 16kB CPLD TMS320C3x Series 320C30 181 Pin 40MHz 5V 181-BCPGA Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TMS320C30GEL40 Overview
The 181-BCPGA Exposed Pad package contains these electronic components.Tray packaging is provided for it.As a member of Floating Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Through Hole.If it is operating at the temperature of 0°C~85°C TC, then it will be operating normally.As the name implies, the analog voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be inserted or removed.There are several digital signal processors in the TMS320C3x series, including this one.The terminations for its uses are 181.Using 5V as the supply voltage, it operates.Pins are present on the 181 component.In its configuration, it contains 181 pins.The base part number 320C30 allows identification of a wide range of related parts.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 40MHz.A Surface Mount, Through Hole mounting method is used for its mounting.The characteristics of this device allow it to be placed in the subcategory of Digital Signal Processors.The minimum voltage supplied to this device is as low as 4.75V.The maximum voltage for this device is 5.25V.It operates with the supply voltage of 5V.Its memory can be used to store 16kB data.Electricity is supplied by 5V.16 I/Os are present on the device.In industrial environments, 2 timers are programmed to provide accurate feedback.External sources cause 4 interrupts.This device stores 32 information.The CPU is not overloaded by data transfer via 1 DMA channels.A 2 serial I/O communicates data between two devices.
TMS320C30GEL40 Features
Supplied in the 181-BCPGA Exposed Pad package
Operating supply voltage of 5V
16 I/Os
4 external interrupts
TMS320C30GEL40 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C30GEL40 DSP applications.
  • Telephone conversations
  • MP3 audio player
  • Spectral density estimation
  • Instrument modeling
  • Processing system
  • Automobiles
  • Radio detection and rangin systems
  • Image signal processing
  • Remote sensing image processing technology
  • 3D tomography and imaging processing
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C30GEL40
    Select All
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    24
  • On Chip Program ROM Width
    32
    NO
  • Input Capacitance
    15pF
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    2000
  • Voltage - I/O
    5.00V
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of Timers
    2
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    4
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
    32
  • Non-Volatile Memory
    ROM (16kB)
  • On Chip Data RAM
    8.25kB
  • Number of DMA Channels
    1
  • Height Seated (Max)
    6.22mm
  • Length
    39mm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    181-BCPGA Exposed Pad
  • Number of Pins
    181
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C3x
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    181
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    320C30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Serial Port
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    8kB
  • Number of Bits
  • Supply Current-Max
    600mA