  • TMS320C6203BGNZ300
TMS320C6203BGNZ300
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6203BGNZ300
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6203BGNZ300
Package:
FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm CPLD 352 Pin 300MHz 1.5V FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6203BGNZ300 Overview
It is a type of electronic component available in package FCBGA.Its uses have 352 terminations.The supply voltage is 1.5V.There are 352 component pins.The configuration of this board includes 352 pins.300MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.The device can be classified under the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.1.43V is the minimum voltage that can be supplied to this device.Devices like this can be powered by voltages up to 3.46V.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.More additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided by this electronic part.DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used as the uPs/uCs/peripheral IC type.It is recommended that the operating temperature be lower than 90°C.In order to operate, the temperature should exceed 0°C.Industrial environments use 2 timers to provide accurate feedback and event activation.External sources are causing 4 interrupts.Its maximum frequency should be kept below 300MHz.To prevent CPU overload, 4 DMA channels are used to transfer data.
TMS320C6203BGNZ300 Features
Supplied in the FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
4 external interrupts
TMS320C6203BGNZ300 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6203BGNZ300 DSP applications.
  • Audio compression
  • Smart camera
  • Tomography technology
  • Signal processing for telecommunications
  • Financial signals
  • Vehicle electronics
  • Dam design
  • Audio
  • Audio signal
  • Speech processing and recognition
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6203BGNZ300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FCBGA
  • Number of Pins
    352
  • Weight
    3.010011g
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4
  • Number of Terminations
    352
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    300MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.43V
  • RAM Size
    896kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    300MHz
  • Data Bus Width
    16b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    524288
  • Number of Timers
    2
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Number of DMA Channels
  • Height
    2.8mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • Thickness
    2.2mm