  • TMS320C6204GHKA200
TMS320C6204GHKA200
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6204GHKA200
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6204GHKA200
Package:
288-LFBGA
Datasheet:
Description:
0.8mm CPLD TMS320C62x Series 320C6204 288 Pin 200MHz 1.5V 288-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6204GHKA200 Overview
It is a type of electronic component available in package 288-LFBGA.Packaging way Tray is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~105°C TC ensures its normal operation.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.It is a part of the TMS320C62x series of digital signal processors.288 terminations are available for its use.It works with a voltage of 1.5V as a supply voltage.The 288 component has pins.The configuration of this board includes 288 pins.Many related parts can be identified by using the 320C6204 part number as a base.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 200MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.1.43V is the minimum voltage that can be supplied to this device.A maximum voltage of 3.46V can be provided to this device.The device operates with a supply voltage of 3.3V.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.In industrial settings, 2 timers provide accurate feedback and event activation.4 interrupts are caused by external sources.The CPU is not overloaded when data is transferred via 4 DMA channels.
TMS320C6204GHKA200 Features
Supplied in the 288-LFBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
4 external interrupts
TMS320C6204GHKA200 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6204GHKA200 DSP applications.
  • Sonar
  • Automobile electronic gadgets
  • Voice recognition
  • Electronic information engineering
  • House construction
  • Streaming music
  • Speech processing and recognition
  • Audio compression
  • Infinite impulse response filters
  • Audio signal
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6204GHKA200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    288-LFBGA
  • Number of Pins
    288
  • Weight
    613.200185mg
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C62x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    288
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    200MHz
  • Base Part Number
    320C6204
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.43V
  • RAM Size
    128kB
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    16b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    16384
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.50V
  • Number of DMA Channels
    4
  • Height
    1.4mm
  • Length
    16mm
  • Width
    16mm