  • TMS320C6205DZHK200
TMS320C6205DZHK200
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6205DZHK200
HK JDW NO:
815-TMS320C6205DZHK200
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
0.8mm 64kB CPLD 288 Pin 200MHz 1.5V BGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6205DZHK200 Overview
It is a kind of electronic component available in the BGA package.The uses of this product can be terminated with 288.This device is powered by 1.5V's supply voltage.There are pins on the 288 component.288 pins can be found in its configuration.In order for the device to operate at the frequency of 200MHz, it has been designed specifically.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device falls into the subcategory of Digital Signal Processors based on its specific characteristics.In this device, the minimum voltage is 1.43V.3.46V is the maximum voltage that can be supplied to this device.This device is powered by a voltage of 3.3V.Using this device, you can store 64kB data.Using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also have additional features.A DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER type UP/UC/Peripheral IC is employed in its uP/UC/Peripheral ICs.Time and external events are measured and counted with 2 timers/counters.The memory type adopted by it is EEPROM.A lower operating temperature than 90°C is recommended.The operating temperature should be in excess of 0°C.4 interrupts are caused by external sources.It should have a maximum frequency below 200MHz.The short-distance communication of this embedded system is performed over 1 SPI channels.
TMS320C6205DZHK200 Features
Supplied in the BGA package
Operating supply voltage of 3.3V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
2 timers/counters
4 external interrupts
TMS320C6205DZHK200 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6205DZHK200 DSP applications.
  • Automobile electronic gadgets
  • Consumer electronic gadgets
  • Audio
  • Biometrics
  • Image signal processing
  • Compression of videos
  • Sound navigation and ranging systems
  • Digital hardware
  • Spectral density estimation
  • Boats
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6205DZHK200
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    BGA
  • Weight
    617.509313mg
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    200MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Interface
    PCI
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.43V
  • Memory Size
    64kB
  • RAM Size
    128kB
  • Memory Type
    EEPROM
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    200MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
  • Low Power Mode
  • Format
    MULTIPLE
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    1.4mm
  • Length
    16mm
  • Width
    16mm