  • TMS320C6410ZTSA400
TMS320C6410ZTSA400
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6410ZTSA400
HK JDW NO:
815-TMS320C6410ZTSA400
Package:
288-BBGA, FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm 512MB CPLD TMS320C6410/12/13/18 Series 320C6410 288 Pin 400MHz 1.2V 288-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6410ZTSA400 Overview
It is a type of electronic component available in package 288-BBGA, FCBGA.It has a packaging style of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.The operation of the device at the temperature of -40°C~105°C TC ensures the normal operation of the device.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.The TMS320C6410/12/13/18 series includes this digital signal processor.There are 288 terminations for its uses.It is supplied with voltage by 1.2V.288 components have pins.There are 288 pins in its configuration.With its base part number 320C6410, it is possible to identify a number of related parts.In order for the device to operate at 400MHz frequency, there is a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.Devices like this can be powered with as little as 1.14V volts.3.46V is the maximum voltage that can be supplied to this device.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.In its memory, this device can store 512MB data.Timer/counters with a 3-axis measure time and count external events.It adopts EPROM, SDRAM, SRAM as its memory type.External sources are causing 4 interrupts.Ics can communicate with each other via 2 I2C channels.
TMS320C6410ZTSA400 Features
Supplied in the 288-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
3 timers/counters
4 external interrupts
TMS320C6410ZTSA400 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6410ZTSA400 DSP applications.
  • Computers and laptop
  • Infinite impulse response filters
  • Dam design
  • Financial signals
  • Vibration signal processing
  • Computer vision technology
  • House construction
  • Radar
  • Finite impulse response digital filters
  • Tomography technology
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6410ZTSA400
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    288-BBGA, FCBGA
  • Weight
    2.57391g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C6410/12/13/18
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    400MHz
  • Base Part Number
    320C6410
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Host Interface, I2C, McASP, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Size
    512MB
  • RAM Size
    128kB
  • Memory Type
    EPROM, SDRAM, SRAM
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of External Interrupts
    4
  • Number of I2C Channels
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    160kB
  • Height
    2.8mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • Thickness
    1.9mm