  • TMS320C6412ZDK500
TMS320C6412ZDK500
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6412ZDK500
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6412ZDK500
Package:
FCBGA
Datasheet:
Description:
0.8mm 1.23.3V CPLD 1.2V FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6412ZDK500 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of FCBGA.In terms of its uses, it has 548 terminations.The supply voltage is 1.2V.The 548 component has pins.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.1.23.3V electric power powers it.More additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided by this electronic part.For its uPs/uCs/peripheral ICs, DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used.Keep its frequency below 500MHz at all times.A maximum operating temperature of 90°C should be maintained.
TMS320C6412ZDK500 Features
Supplied in the FCBGA package
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
TMS320C6412ZDK500 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6412ZDK500 DSP applications.
  • Instrument modeling
  • Financial signals
  • Digital hardware
  • Streaming music
  • Finite impulse response digital filters
  • Consumer electronic gadgets
  • MP3 audio player
  • Radar
  • Other sensor array processing
  • Tomography technology
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6412ZDK500
  • Package / Case
    FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    548
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Pin Count
    548
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B548
  • Operating Temperature (Max)
    90°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    500MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    23
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    262144
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    23mm