  • TMS320C6412ZDKA500
TMS320C6412ZDKA500
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6412ZDKA500
HK JDW NO:
815-TMS320C6412ZDKA500
Description:
0.8mm 1.23.3V CPLD 1.4V FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6412ZDKA500 Overview
An electronic component available in package FCBGA.There are 548 terminations for its uses.It works with a voltage of 1.4V as a supply voltage.Pins are present on the 548 component.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.1.23.3V electric power supplies it.It is also possible to add additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.This device utiliDIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHERes the DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER type of uPs, uCs, and peripheral ICs.Keep its frequency below 500MHz at all times.
TMS320C6412ZDKA500 Features
Supplied in the FCBGA package
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
TMS320C6412ZDKA500 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6412ZDKA500 DSP applications.
  • Compression of videos
  • Speech processing and recognition
  • Sonar
  • Statistical signal processing
  • Biomedical engineering
  • Speech signal processing
  • Digital hardware
  • Automobiles
  • Processing system
  • Telephone conversations
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6412ZDKA500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    1.4V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Pin Count
    548
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B548
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.44V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.36V
  • Frequency (Max)
    500MHz
  • RAM (words)
    262144
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    23mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY