  • TMS320C6413GTS500
TMS320C6413GTS500
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6413GTS500
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6413GTS500
Package:
288-BBGA, FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm 1.23.3V CPLD TMS320C6410/12/13/18 Series 320C6413 288 Pin 500MHz 1.2V 288-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6413GTS500 Overview
It is a kind of electronic component available in the 288-BBGA, FCBGA package.Tube packaging is provided for it.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.If it is operating at the temperature of 0°C~90°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.This digital signal processor is part of the TMS320C6410/12/13/18 series.The terminations for its uses are 288.The supply voltage is 1.2V.In this component, there are pins for 288.This configuration contains 288 pins.The base part number 320C6413 can be used to identify many associated parts.500MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.It adopts Surface Mount as its mounting way.The device can be classified under the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.This device operates at a voltage as low as 1.14V.3.46V is the maximum voltage that can be supplied to this device.1.2V is the supply voltage for this device.It is supplied with 1.23.3V electric power.This electronic part can also provide additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.It is based on the TMS320 architecture.There are 16 inputs and outputs on the device.It uses the SDRAM, SRAM memory type.It is possible to program 3 timers in industrial environments to provide accurate feedback and trigger events.There are 4 interrupts caused by external factors.The CPU is not overloaded by data transfer via 64 DMA channels.
TMS320C6413GTS500 Features
Supplied in the 288-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1.2V
16 I/Os
4 external interrupts
TMS320C6413GTS500 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6413GTS500 DSP applications.
  • Speech signal processing
  • Streaming music
  • Encoding/broadcast
  • Streaming videos
  • Telephone conversations
  • Finite impulse response digital filters
  • Monitoring equipment
  • Financial signals
  • Machinery and equipment
  • Audio synthesis
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6413GTS500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    288-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    288
  • Weight
    2.59761g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320C6410/12/13/18
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    288
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    500MHz
  • Base Part Number
    320C6413
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Interface
    Host Interface, I2C, McASP, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256kB
  • Memory Type
    SDRAM, SRAM
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    16b
  • Core Architecture
    TMS320
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    262144
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    3
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    288kB
  • Number of DMA Channels
    64
  • Height
    2.8mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • Thickness
    1.9mm