  • TMS320C6413ZTSA500
TMS320C6413ZTSA500
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6413ZTSA500
HK JDW NO:
815-TMS320C6413ZTSA500
Description:
1mm 1.23.3V CPLD TMS320C6410/12/13/18 Series 320C6413 288 Pin 500MHz 1.2V 288-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6413ZTSA500 Overview
The 288-BBGA, FCBGA package contains these electronic components.It is provided with a packaging way of Tray.Due to its membership in Fixed Point, it is ideally suited for a wide range of uses.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of -40°C~105°C TC, it will operate normally.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.As part of the TMS320C6410/12/13/18 series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 288.The voltage supplied by 1.2V is used to operate it.Pins are present on the 288 component.In its configuration, it contains 288 pins.Based on its base part number of 320C6413, many ralated parts can be found.In order for the device to operate at 500MHz frequency, there is a specific design.Mounting is accomplished using Surface Mount.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.1.14V is the minimum voltage that can be supplied to this device.There is a maximum voltage supply of 3.46V to this device.The device operates with a supply voltage of 1.2V.It receives electricity from 1.23.3V.It can also provide more features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.Using TMS320 architecture, this processor core operates.16 I/Os are available on the device.It uses RAM, SDRAM, SRAM as its memory type.A 3 timer can give accurate feedback and activate events in industrial settings.Interrupts caused by an external source cause 4 interrupts.The CPU is not overloaded by data transfer via 64 DMA channels.
TMS320C6413ZTSA500 Features
Supplied in the 288-BBGA, FCBGA package
Operating supply voltage of 1.2V
16 I/Os
4 external interrupts
TMS320C6413ZTSA500 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6413ZTSA500 DSP applications.
  • Audio compression
  • Seismology
  • Seismology
  • 3D tomography and imaging processing
  • Geoscience signal processing
  • Image compression
  • Digital image processing
  • Audio synthesis
  • Biometrics
  • Tomography technology
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6413ZTSA500
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Weight
    2.57391g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TC
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    500MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Type
    RAM, SDRAM, SRAM
  • Data Bus Width
    32b
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Height
    2.8mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm
  • Thickness
    1.9mm