  • TMS320C6701GJC150
TMS320C6701GJC150
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6701GJC150
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6701GJC150
Package:
352-BBGA, FCCSPBGA
Datasheet:
Description:
1.27mm 1.83.3V 64kB CPLD TMS320C67x Series 320C6701 352 Pin 150MHz 1.8V 352-BBGA, FCCSPBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6701GJC150 Overview
It is a type of electronic component available in package 352-BBGA, FCCSPBGA.There is a packaging method of Tray provided with it.The fact that it belongs to the Floating Point family means that it can be applied to a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.If it is operating at the temperature of 0°C~90°C TC, then it will be operating normally.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.The TMS320C67x series contains this digital signal processor.The terminations for its uses are 352.It works with a voltage of 1.8V as a supply voltage.Pins are available on the 352 component.In its configuration, it contains 352 pins.Many related parts can be identified by using the 320C6701 part number as a base.150MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.Devices like this can be powered with as little as 1.71V volts.This device can be powered by 3.46V voltages.In order for it to operate, 1.8V is the supply voltage.Using this device, you can store 64kB data.Electricity is supplied by 1.83.3V.With this electronic part, additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided.An architecture of TMS320 is adopted by this processor core.Memory type SDRAM, SRAM is used by it.Industrial environments use 2 timers to provide accurate feedback and event activation.There are 4 interrupts caused by an external source.The device contains 32 pieces of information.For data transfer, 4 DMA channels are available without overloading the CPU.
TMS320C6701GJC150 Features
Supplied in the 352-BBGA, FCCSPBGA package
Operating supply voltage of 1.8V
4 external interrupts
TMS320C6701GJC150 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6701GJC150 DSP applications.
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Voice recognition
  • Tomography technology
  • Vehicle electronics
  • Dam design
  • Biometrics
  • Seismology
  • Sonar
  • Statistical signal processing
  • Digital camera
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6701GJC150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    352-BBGA, FCCSPBGA
  • Number of Pins
    352
  • Weight
    13.957292g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C67x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    352
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    150MHz
  • Base Part Number
    320C6701
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    64kB
  • RAM Size
    128kB
  • Memory Type
    SDRAM, SRAM
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    TMS320
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    16384
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Number of DMA Channels
    4
  • Height
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • Thickness
    3mm