  • TMS320C6727GDH250
TMS320C6727GDH250
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6727GDH250
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6727GDH250
Package:
256-BGA
Datasheet:
TMS320C6727GDH250
Description:
1mm 1.23.3V 384kB CPLD TMS320C672x Series 320C6727 256 Pin 250MHz 1.2V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6727GDH250 Overview
The 256-BGA package contains these electronic components.Packaging method Tray is provided.As a member of Floating Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.At the temperature of 0°C~90°C TC, the device is guaranteed to operate normally.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is part of the TMS320C672x series.In order to use it, it has 256 terminations.The supply voltage is 1.2V.There are pins on the 256 component.In its configuration, 256 pins can be found.Based on its base part number of 320C6727, many ralated parts can be found.The device is specifically designed to operate at the frequency of 250MHz.Surface Mount is used as the mounting method.The characteristics of this device allow it to be placed in the subcategory of Digital Signal Processors.In order to power this device, a voltage as low as 1.14V needs to be supplied.3.47V is the maximum voltage that can be supplied to this device.Using this device, you can store 384kB data.It receives electricity from 1.23.3V.
TMS320C6727GDH250 Features
Supplied in the 256-BGA package
TMS320C6727GDH250 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6727GDH250 DSP applications.
  • Radio detection and rangin systems
  • Dam design
  • Video coding, audio coding
  • Sonar
  • Tomography technology
  • Computer vision technology
  • Voice recognition
  • Speech processing and recognition
  • MP3 audio player
  • Biomedical engineering
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6727GDH250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C672x
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Type
    Floating Point
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    250MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320C6727
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Interface
    EBI/EMI, HPI, I2C, McASP, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Memory Size
    384kB
  • RAM Size
    256kB
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
  • RAM (words)
    262144
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (384kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    288kB
  • Height Seated (Max)
    2.02mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm